استاندارد ایمنی و بهداشت شغلی

 ISO 45001  یک استاندارد جهانی برای سیستم های مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی است که راه حلی عملی برای بهبود ایمنی و سلامت کارکنان و سایر پرسنل ارائه می دهد. استاندارد ISO 45001 به گونه ای طراحی شده است که برای هر شرکتی صرف نظر از اندازه، نوع و ماهیت آن اعمال می شود.

  ISO 45001 استاندارد ایمنی و بهداشت شغلی

ISO 45001 یک استاندارد بین المللی برای سلامت و ایمنی در کار است که توسط کمیته های استاندارد ملی و بین المللی مستقل از دولت تهیه شده است. ISO 45001  یک استاندارد جهانی برای سیستم های مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی است که راه حلی عملی برای بهبود ایمنی و سلامت کارکنان و سایر پرسنل ارائه می دهد.  استاندارد ISO 45001 به گونه ای طراحی شده است که برای هر شرکتی صرف نظر از اندازه، نوع و ماهیت آن اعمال می شود.

آموزش سیستم‌های مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه‌ای ISO 45001 (OHSMS) سازمان را قادر می‌سازد تا عملکرد ایمنی و بهداشت شغلی خود را برای جلوگیری از آسیب‌ دیدگی و بیماری بهبود بخشد.

استاندارد ایزو 45001 که در مارس 2018 معرفی شد، جایگزین استاندارد قبلی (OHSAS 18001) است که ملغی شده است. کسب و کارها یک دوره سه ساله برای انتقال از استاندارد قدیمی به استاندارد جدید وقت داشته‌اند و در حال حاضر استاندارد ایزو 45001 معتبر است و سازمانها می‌توانند گواهینامه ایزو 45001 را اخذ کنند..
طبق قانون شما ملزم به اجرای ISO 45001 یا سایر استانداردهای مدیریت مشابه نیستید، اما با اخذ گواهینامه ایزو، آنها می توانند به ارائه یک چارچوب ساختاریافته برای تضمین یک محل کار ایمن و سالم به شما کمک کنند.
اگر سازمان شما کوچک یا کم خطر است، احتمالاً می‌توانید مدیریت ریسک مؤثر را بدون یک سیستم مدیریت رسمی نشان دهید. یک رویکرد ساده تر و کمتر بوروکراتیک ممکن است برای پیاده سازی استاندارد ایمنی و بهداشت شغلی مناسب تر باشد.


 چیست؟ ( تعریف ایزو 45001)


ISO 45001 استاندارد بین المللی بهداشت و ایمنی شغلی است که برای محافظت از کارکنان و بازدیدکنندگان در برابر حوادث و بیماری های ناشی از کار ایجاد شده است. گواهینامه ISO 45001 برای کاهش هر گونه عواملی که می تواند آسیب های جبران ناپذیری به کارمندان و مشاغل وارد کند توسعه یافته است. استانداردهای آن نتیجه تلاش زیاد کمیته ای از کارشناسان مدیریت ایمنی و بهداشت است که تعدادی از رویکردهای دیگر برای مدیریت سیستم - از جمله سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001 و سیستم مدیریت محیط زیست ISO 14001 را از نزدیک بررسی کردند. علاوه بر این، ISO 45001 برای استفاده از سایر موارد بهداشت شغلی موجود طراحی شده است. و استانداردهای ایمنی، مانند OHSAS 18001، و همچنین استانداردهای کار، کنوانسیون ها و دستورالعمل های ایمنی ILO را در نظر گرفته است.
هدف نهایی ISO 45001 که مخصوصاً برای مدیریت ارشد طراحی شده است، کمک به کسب و کارها است که محیط کاری سالم و ایمن را برای کارکنان خود و هر کس دیگری که از محل کار بازدید می کنند، فراهم کند. این هدف را می توان با کنترل عواملی که به طور بالقوه می تواند منجر به آسیب، بیماری و - در شرایط شدید - حتی مرگ شود، به دست آورد. در نتیجه، ایزو 45001 به کاهش هر گونه عاملی که مضر است یا برای سلامت جسمی و/یا روانی کارگران خطرناک است، توجه داشته باشد.
متأسفانه، هزاران کارگر هر روز جان خود را به دلیل موارد قابل پیشگیری از شرایط نامطلوب محل کار از دست می دهند. در واقع، طبق گزارش ISO و سازمان بین المللی کار - یا ILO - بیش از 2.7 میلیون مرگ در سراسر جهان به دلیل حوادث شغلی رخ می دهد. و علاوه بر آن سالانه 374 میلیون جراحت غیرکشنده رخ می دهد که منجر به غیبت 4 روزه یا بیشتر از محل کار می شود.
به گفته بسیاری از کارشناسان بهداشت و ایمنی - از جمله متخصصانی که در کمیته ISO کار می کردند - ISO 45001 نشان دهنده یک پیشرفت مهم است. برای اولین بار در سطح بین‌المللی، کسب‌وکارها با هر اندازه اکنون می‌توانند به یک چارچوب واحد دسترسی داشته باشند که مسیری روشن برای توسعه اقدامات ایمنی و بهداشت شغلی بهتر و قوی‌تر را به آنها ارائه می‌دهد.

ISO 45001 شاهد افزایش 97.3 درصدی گواهینامه های جهانی ایزو در سال 2020 بوده است که نشان دهنده رشد و اهمیت گواهینامه  های معتبر ایزو همانند BRSM در زمان های اخیر است.

اصول ایزو 45001 (الزامات ISO 45001 چیست؟)


ISO 45001:2018 جایگزین OHSAS 18001 و استاندارد بین المللی ISO برای سیستم های مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی (OHSMS) است. استاندارد ایزو 45001 نه تنها جایگزین OHSAS 18001 شده است، بلکه ادغام با سایر سیستم های مدیریتی از جمله ایزو 9001 را ساده تر از همیشه می کند. از آنجایی که دارای ساختار مشترک جدید تعریف شده توسط Annex SL است، مستقیماً با نسخه های 2015 ISO 9001 و ISO 14001 و سایر استاندارد های ایزو همسو می شود.


دیدگاه کارشناسان در مورد اجرا و اخذ گواهینامه ایزو 45001 چیست؟ ( پیاده سازی و دریافت گواهینامه ISO 45001)


اجرای ISO 45001 ممکن است به سازمان شما کمک کند تا مطابقت با قوانین ایمنی و بهداشت را نشان دهید. اما، از برخی جهات، فراتر از آن چیزی است که قانون می خواهد، بنابراین به دقت بررسی کنید که آیا می خواهید این استاندارد ایزو را دریافت کنید یا خیر.

اگر سازمان شما قبلاً دارای ساختار مدیریت ایمنی و بهداشتی توسعه‌یافته است، یا با سایر استانداردهای مدیریتی آشنا هستید، ممکن است برای شما ساده باشد که ISO 45001 را پیاده سازی کنید. با این حال، اگر سازمان شما کوچک بوده، و فرآیندهای مدیریتی کمتر رسمی در آن وجود داشته باشد، ممکن است برایتان دشوار باشد که:

  • آنچه استاندارد ایزو 45001 الزام می کند را تفسیر کنید
  • اندازه‌گیری کنید که اجرای متناسب ایزو 45001 چگونه به نظر می‌رسد

اگر استانداردهای مدیریتی مانند استاندارد های ایزو را برای برآورده کردن الزامات زنجیره تامین مشتریان یا سازمان‌های پیمانکاری اتخاذ می‌کنید، ممکن است کیس شما یک مورد بخصوص و یونیک باشد.
HSE در مورد اجرای عملی استاندارد، از جمله ممیزی و صدور گواهینامه، و اینکه آیا می‌توان آن را به راحتی برای سازمان‌هایی با هر اندازه و سطوح پیچیدگی به‌گونه‌ای که متناسب با ریسک‌هایی است که باید کنترل کنند، تنظیم کرد.

ارگان‌ها و مشتریان باید از خود بپرسند که آیا تأمین‌کننده واقعاً به گواهینامه سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ایزو 45001 نیاز دارد یا اینکه می‌توانند صلاحیت خود را در مدیریت سلامت و ایمنی با استفاده از ابزارهای دیگر مانند استاندارد HSE و مشابه آن نشان دهند.
اهمیت دریافت گواهینامه ISO 45001 چیست؟
گواهینامه ISO 45001 سیستم های مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای (OHSMS) می تواند به گونه ای ارائه شود که تعهد سازمان شما را به ارائه محل کار که در آن خطر بیماری یا آسیب به کارگران، جامعه یا مشتریان شما حذف یا به حداقل می رسد را نشان دهد.

آیا دریافت گواهینامه ISO 45001 برای سازمانها مناسب است؟ (اخذ گواهی ایزو 45001)

اگر گواهینامه OHSAS 18001 داشته اید، برای حفظ اعتبار گواهینامه باید آن را به ISO 45001 تبدیل می کردید. اگر شما و سازمانتان نیاز به نشان دادن تعهد در مدیریت ایمنی کارگران و اشخاص ذینفع داشته باشید، اخذ ایزو 45001 انتخاب درستی است. اگر قبلاً یک سیستم مدیریت کیفیت یا زیست محیطی همراستا با ساختار Annex SL پیاده سازی کرده اید، ISO 45001 می تواند به راحتی با آنها یکپارچه شود.

سازمان هایی که ISO 45001 را اجرا می کنند به موارد زیر نیاز دارند:

  • ساختار مدیریتی روشن با اختیارات و مسئولیت های مشخص
  • اهداف تعریف شده برای بهبود، با نتایج قابل اندازه گیری
  • یک رویکرد ساختاریافته برای ارزیابی و کاهش ریسک

نارسایی‌های مدیریت ایمنی و بهداشت، عملکرد و بازنگری خط مشی¬ها و اهداف باید به‌طور منظم پایش شوند تا اطمینان حاصل شود که پیشرفت‌ها و مزایای کسب‌وکار تحقق یافته و بر این اساس اولویت‌بندی شده‌اند.

ممیزی ایزو 45001

برای پیاده سازی ایزو 45001 به روشی متناسب، ممیزان خارجی یا گواهی دهندگان باید تایید نمایند که سیستم پیاده سازی شده مبتنی بر استاندارد ایزو 45001:

  • متناسب با اندازه و سطح پیچیدگی سازمان شماست.
  • متناسب با خطرات و ریسکهای سازمان شماست.

باید اطمینان حاصل کنید که هر ممیز یا گواهی‌دهنده‌ای همانند BRSM که انتخاب می‌کنید می بایست شواهدی مبنی بر صلاحیت آنها بر اساس استانداردهای شناخته‌شده، مانند ISO 19011:2011 یا بخش‌های مربوطه سری   ISO 17021:2011 وجود داشته باشد.

نهاد صدور گواهینامه باید توسط خدمات اعتباربخشی ایران یعنی مرکز ملی تایید صلاحیت (NACI) برای ISO 45001 یا یک نهاد اعتباربخشی معادل که عضو انجمن اعتباربخشی بین‌المللی (IAF) باشد همانند (IAS)، مورد تصدیق و اعتبار دهی قرار گرفته باشد.

اصطلاحات و تعاریف ISO 45001

در ISO 45001 اصطلاحات خاصی برای شفاف سازی تعریف شده است که عبارتند از ریسک، کارگر، محل کار و شناسایی خطر.

ریسک Risk. یک تعریف جهانی از اصطلاح "ریسک" در ISO 45001 توضیح داده شده است زیرا معنای آن در برخی کشورها متفاوت است. شناسایی ریسک در حال حاضر بسیارحول حوش شرکتهای تولیدی وموضوعات سخت افزاری است، اما می بایست در موضوع خدمات هم به ان دقت فراوان تری گردد.

اصطلاح "شناسایی خطر" با عبارات "شناسایی خطر و "کنترل ریسک" پوشانده می شود تا اطمینان حاصل شود که ما همه خطرات بالقوه قابل اعمال در همه صنایع و بخش ها را در بر می گیرد.

کارکنان The Worker. تفاوت هایی در تعریف این واژه و محدودیت های قانونی مختلف پیرامون این واژه در کشورهای مختلف وجود دارد – در چارچوب ISO 45001، «کارکنان» به عنوان شخصی که کار یا فعالیت های مرتبط با کار را انجام می دهد که تحت کنترل سازمان است تعریف می شود..

محل کار Workplace. اکنون این مکان به عنوان مکانی تحت کنترل سازمان تعریف می شود که یک فرد باید در آنجا باشد یا برای اهداف کاری برود.

استانداردهای جهانی

توصیه های موجود در این صفحه صرفاً به استاندارد سیستم های مدیریت ایمنی و بهداشت ISO 45001 مربوط می شود. با داشتن گواهینامه سیستم های مدیریت همانند ایزو 45001 سازمانها می توانند مدعی باشند که :

  • حامی مصرف کننده و کارگر هستند
  • ایجاد کننده زمینه بازی برابر برای مشاغل هستند.
  • امکان تجارت با سایر کشورها را تسهیل می کنند.


[ بازدید : 64 ]

[ شنبه 26 آذر 1401 ] 19:13 ] [ آرین بتن ]

[ ]

ساخت وبلاگ
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]